Ferie 2018: Przygoda z Archeologią

 

Program Ferii „Przygoda z Archeologią” skierowany jest do dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Składa się z 2 modułów. Pierwszy moduł poświęcony jest archeologii pradziejowej, drugi śródziemnomorskiej.

Zajęcia odbywają się w Muzeum Archeologicznym w Krakowie przy ul. Poselskiej 3. Zaczynają się o godz. 12:00 i trwają półtorej godziny.

Koszt: 7 zł od uczestnika

Opisy zajęć:

 

I. Powrót do przeszłości:

 

1. 12.02., poniedziałek, „Pierwsi artyści – sztuka naskalna”

Zajęcia poświęcone są pradziejowej sztuce naskalnej. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, w jaki sposób i przy użyciu jakich technik prehistoryczni artyści przedstawiali na ścianach jaskiń sceny polowań na ówczesne zwierzęta. W części praktycznej dzieci wcielą w rolę pierwszych artystów, żłobiąc na dużych glinianych tabliczkach zwierzęta prehistoryczne.

 

2. 13.02., wtorek, „Odległa przeszłość znanych przedmiotów”

 

Na zajęciach postaramy się ustalić rodowód używanych przez nas przedmiotów codziennego użytku i dowiemy się, w jaki sposób w czasach prehistorycznych wykonywano  ubrania i ozdoby, jakich materiałów używano do budowy schronień, w jaki sposób zdobywano pożywienie i jak spędzano wolny czas.

 

3. 14.02., środa, „Piękno zamknięte w glinie”

 

Przez tysiące lat rozwoju cywilizacji nasi przodkowie żyli w otoczeniu przedmiotów wykonanych z gliny. Dzięki swoim właściwościom plastycznym służyła ona zarówno do wykonywania naczyń używanych w gospodarstwie domowym i obrzędach, w tym pogrzebowych. Z gliny formowano także wizerunki bóstw, figurki zoomorficzne składane na ofiarę zamiast prawdziwych zwierząt czy ozdoby. Zapraszamy na zajęcia warsztatowe, w czasie których uczestnicy zapoznają się ze starożytnymi sposobami przygotowywania gliny oraz formowania naczyń i wytwarzania ozdób.

 

4. 15.02., czwartek, zwiedzanie z przewodnikiem wystawy „Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski”

 

5. 16.02., piątek, „Nie od razu Kraków zbudowano”

 

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego w Krakowie jest tak wielu turystów i co najbardziej podoba im się w naszym mieście? W trakcie zajęć postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, śledząc historię Krakowa od czasów najdawniejszych aż do końca średniowiecza. Obejrzymy z przewodnikiem  wystawę „Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski”,  a następnie, w salce dydaktycznej, na warsztatach wcielimy się w mieszkańców dawnego Krakowa, poznając ich zwyczaje, życie codzienne i zajęcia, jakimi się trudnili.

 

18.02, niedziela, „Z pieniądzem przez wieki”

 

Zajęcia poświęcone są historii handlu. Uczestnicy dowiedzą się m.in. czym handlowano, zanim wprowadzono pieniądze oraz jak wyglądały pierwsze monety na ziemiach polskich. W części praktycznej otrzymają rozsypankę obrazkową o tematyce dotyczącej wymiany towarowej w średniowieczu.

 

II. Podróże w starożytność:

 

1. 19.02.,poniedziałek,  „Mitologia starożytnego Egiptu”

Na zajęciach uczestnicy poznają mity starożytnego Egiptu. Dzięki prezentacji i opowieści poznają głównych bogów, których czcili Egipcjanie. Dowiedzą się również, jak wyglądali i jakie role pełniły te bóstwa.  Na zajęciach warsztatowych dzieci otrzymają rysunki poszczególnych bogów i ich zadaniem będzie dorysowania im cech charakterystycznych, dzięki którym są rozpoznawani na starożytnych przedstawieniach.

 

2. 20.02., wtorek, „Zeus Gromowładny i inni bogowie starożytnej Grecji”

Podczas zajęć, przy pomocy prezentacji multimedialnej, uczestnicy poznają bogów czczonych przez starożytnych Greków. W części praktycznej rozwiążą zagadki i łamigłówki dotyczące omawianego tematu i pokolorują wizerunek wybranego przez siebie starogreckiego bóstwa.

 

3. 21.02., środa, „Jak wyglądał starożytny Rzym?”

Celem zajęć, dla uczestników w wieku 10-15 lat, będzie przybliżenie wyglądu miast Imperium rzymskiego. Z pomocą prezentacji multimedialnej uczestnicy będą mogli zobaczyć, jak wyglądały ulice, domy oraz najważniejsze budowle w miastach. W kolejnej części zajęć odbędą się warsztaty, podczas których uczestnicy będą wykonywać mozaikę rzymską z kolorowego papieru.

4. 22.02., czwartek, Zwiedzanie wystawy „Bogowie Starożytnego Egiptu”

 

5. 23.02., piątek, „Nasi ulubieńcy w starożytności”

Zajęcia poświęcone są zwierzętom, które towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat. Uczestnicy dowiedzą się,  jak postrzegano i traktowano zwierzęta w różnych kręgach kulturowych, w kontekście historycznym, obyczajowym i wierzeniowym. W części warsztatowej dzieci będą wykonywać z kolorowego filcu broszki kształcie swoich ulubieńców.

 

6. 25., niedziela, „Egipski design”

 

Warsztaty poświęcone są sztuce mieszkańców starożytnego Egiptu, z którą uczestnicy zapoznają się w pierwszej części zajęć podczas zwiedzania wystawy „Bogowie starożytnego Egiptu”. Zainspirowani obejrzanymi zabytkami, w części warsztatowej na lnianych, ekologicznych torbach namalują wzory związane z tematem – skarabeusza, maskę grobową lub profilowe popiersie królowej Neferetiti.