WAKACJE  2017  W MUZEUM ARCHEOLOGICZNYM W KRAKOWIE

Muzeum Archeologiczne w Krakowie zaprasza w wakacje do skorzystania z oferty zajęć dla osób indywidualnych. Zajęcia skierowane są dla dzieci od 7 do 12 lat i odbywać się będą od poniedziałku do piątku, o godz. 12.00.  Cena: 7 zł od dziecka (program poniżej).

Rezerwacja i szczegółowe informacje można uzyskać pod nr tel.: 12 422 75 60 wew. 50, w godzinach 9.00 – 15.00.

Muzeum zaprasza również do spędzania wolnego czasu w muzealnym ogrodzie położonym w samym centrum starego Krakowa - przy Plantach, z pięknym widokiem na Wzgórze Wawelskie. W lato ogród prezentuje się wyjątkowo urokliwie i kolorowo. Wstęp na teren ogrodu 2 zł.

 

OPISY ZAJĘĆ

LIPIEC  2017

3 lipca (poniedziałek) – Wędrówka po Polsce Piastowskiej:  Podczas zajęć omówieni zostaną władcy, którzy zmienili nasz kraj, jak rządzili, jakie mieli sukcesy. Będzie to niezwykła, nieco tajemnicza wędrówka przez czas.

4 lipca (wtorek) – Historia i zabawa – Starożytny Egipt: Na wystawie „Bogowie starożytnego Egiptu” dzieci poznają kulturę i zwyczaje starożytnego Egiptu. W części warsztatowej wykonają pięknie zdobiony naszyjnik egipski i zbudują piramidę.

5 lipca (środa) – Jak powstawał stary Kraków – spacer edukacyjny

6 lipca (czwartek) – W średniowiecznym skryptorium: Na zajęciach dzieci poznają pracę skryby i podstawowe pojęcia związane ze średniowieczną książką rękopiśmienną. W części warsztatowej  sami wcielą się w trudną rolę skryby i iluminatora. Spróbują swoich sił w pisaniu gęsim piórem oraz zdobieniu inicjałów.

7 lipca (piątek) – Piękne i pożyteczne – dokonania starożytnych Greków: Celem zajęć jest zapoznanie dzieci z dorobkiem Greków (demokracja, pismo, architektura, rzeźba, teatr, igrzyska sportowe). Na zajęciach dzieci będą wykonywać maskę aktora greckiego, kolumnę dorycką, jońską lub koryncką, pisać litery alfabetu greckiego na skorupach glinianych oraz będą mogli przymierzyć ubiór starożytnych Greków. Dzieci będą mieli do dyspozycji tematyczną grę planszową.

10 lipca (poniedziałek) – Zabawy z pradziejową ceramiką: Zajęcia wprowadzają w tajniki pradziejowego rzemiosła ceramicznego. Na wystawie „Pradzieje i wczesne średniowieczne Małopolski” dzieci poznają najstarsze metody wykonywania naczyń i zdobędą wiedzę, dzięki której będą mogły zaprojektować i wykonać własne gliniane naczynie.

11 lipca (wtorek) – Poszukiwacze skarbów starożytnego Egiptu: Zajęcia odbywają się na wystawie „Bogowie starożytnego Egiptu”. Uczestnicy odnajdują wybrane eksponaty i rozwiązują zagadki starożytnego Egiptu.

12 lipca (środa) – Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski - zwiedzanie wystawy z przewodnikiem

13 lipca (czwartek) – Dzieje Fenicjan: Zajęcia poświęcone są dokonaniom starożytnych Fenicjan. Dzięki pokazowi multimedialnemu uczestnicy zapoznają się z historią, kulturą oraz najważniejszymi osiągnięciami ich cywilizacji. W części warsztatowej będą mogli ozdobić farbkami szklany wazonik na wzór fenickich szklanych naczyń.

14 lipca (piątek) – Jak powstawał stary Kraków – spacer edukacyjny

17 lipca (poniedziałek) – Tajniki zawodu archeologa:  Zajęcia mają za zadanie przedstawienie metod pracy archeologa oraz porównanie z warsztatem historyka. Uczestnicy m.in. poznają rodzaje źródeł archeologicznych, metody datowania, etapy postępowania z zabytkiem po wydobyciu go z ziemi oraz aspekty prawne związane z ochroną dziedzictwa archeologicznego w Polsce. Zajęcia odbywają się na wystawie „Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski”.

18 lipca (wtorek) – Genialni naśladowcy dokonania starożytnych Rzymian: Zajęcia poświęcone są dokonaniom starożytnych Rzymian. W części teoretycznej, na podstawie prezentacji multimedialnej, omawiane będą osiągnięcia kultury rzymskiej – wspaniała architektura, pismo i nowatorskie rozwiązania techniczne. Na zajęciach uczestnicy wykonają kolorową mozaikę lub zbudują akwedukt, a także będą mogli przymierzyć rzymską tunikę lub togę. Mają również do dyspozycji tematyczne gry planszowe.

19 lipca (środa) – Zręczni sportowcy , wybitni żeglarze – opowieść o Minojczykach: Zajęcia będą poświęcone kulturze minojskiej. Uczestnicy będą mogli poznać życie codzienne mieszkańców Krety oraz mity dotyczące tego regionu, a w części praktycznej narysują komiks przedstawiający jedną z wybranych opowieści oraz rozwiążą zagadkę związaną z postacią Minotaura.

20 lipca (czwartek) – Egipski design: Warsztaty poświęcone są kulturze i sztuce starożytnego Egiptu, z którą uczestnicy zapoznają się w pierwszej części zajęć podczas zwiedzania wystawy „Bogowie starożytnego Egiptu”. Zainspirowani obejrzanymi zabytkami, w części warsztatowej na lnianych, ekologicznych torbach będą mogli namalować wzory związane z tematem.

21 lipca (piątek) – Zagadki archeologii – figurki z Wysp Cykladzkich: Na zajęciach opowiemy o życiu codziennym mieszkańców wysp oraz o ich sztuce, której najbardziej charakterystycznym przejawem są różnorodne rzeźby przedstawiające postacie ludzkie. W części warsztatowej uczestnicy samodzielnie wykonają z gliny figurki inspirowane starożytnymi oryginałami.

24 lipca (poniedziałek) – Historia zapisana w glinie. Zapomniani Sumerowie: Podczas warsztatów dzieci będą odciskać  pismo klinowe na glinianych tabliczkach  oraz wykonywać biżuterię sumeryjską z modeliny, makaronu i ozdobnego kartonu.                                                                                                                                                                                                                                                           25 lipca (wtorek) – Genialni naśladowcy – dokonania starożytnych Rzymian: Imperium rzymskie kojarzy nam się zazwyczaj z wielkimi podbojami i potężną armią. Jednak nie można zapominać o dokonaniach starożytnych Rzymian (pismo, cyfry, technika, architektura, budownictwo). Na zajęciach dzieci będą  wykonywać kolorową mozaikę, budować akwedukt oraz będą mogły przymierzyć ubiór starożytnych Rzymian. Dzieci będą mieli do dyspozycji tematyczne gry planszowe.

26 lipca (środa) – Zabawy z pradziejową ceramiką: Zajęcia wprowadzają w tajniki pradziejowego rzemiosła ceramicznego. Na wystawie „Pradzieje i wczesne średniowieczne Małopolski” dzieci poznają najstarsze metody wykonywania naczyń i zdobędą wiedzę, dzięki której będą mogły zaprojektować i wykonać własne gliniane naczynie.

27 lipca (czwartek) – Z dziejów kalendarza: Lekcja poświęcona jest zagadnieniu starożytnych i średniowiecznych kalendarzy. Na zajęciach uczestnicy dowiedzą się kiedy powstały pierwsze kalendarze i będą mieli okazję porównać, jak dzielili czas Egipcjanie, Majowie i Rzymianie. Dowiedzą się również, czym różni się kalendarz juliański od gregoriańskiego.

28 lipca (piątek) – Bogowie starożytnego Egiptu – zwiedzanie wystawy z przewodnikiem

31 lipca (poniedziałek) – Historia i zabawa – starożytny Egipt: Na wystawie „Bogowie starożytnego Egiptu” dzieci poznają kulturę i zwyczaje starożytnego Egiptu. W części warsztatowej uczniowie wykonają pięknie zdobiony naszyjnik egipski i zbudują piramidę.

 

SIERPIEŃ  2017

1 sierpnia (wtorek)– Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski – zwiedzanie wystawy z przewodnikiem

2 sierpnia  (środa) – Zabawy z pradziejową ceramiką:  Zajęcia wprowadzają w tajniki pradziejowego rzemiosła ceramicznego. Na wystawie „Pradzieje i wczesne średniowieczne Małopolski” dzieci poznają najstarsze metody wykonywania naczyń i zdobędą wiedzę, dzięki której będą mogły zaprojektować i wykonać własne gliniane naczynie.

3 sierpnia (czwartek) – Jak powstawał stary Kraków – spacer edukacyjny

4 sierpnia (piątek) – Poznajemy naszych przodków: Jak wyglądał dzień powszedni dawnych mieszkańców Małopolski? Czym się żywili, jak mieszkali, jak się ubierali? Wędrując po stałej ekspozycji w Muzeum, uczestnicy poznają ich sposoby życia, od jaskiń zasiedlanych przez paleolitycznych łowców po budowle średniowiecznego Krakowa. W części warsztatowej uczestnicy będą układać puzzle z wizerunkami przodków.

7 sierpnia (poniedziałek) Hieroglify – święte pismo starożytnych Egipcjan: Na wystawie „Bogowie starożytnego Egiptu” dzieci odkryją świat starożytnych Egipcjan poprzez ich pismo obrazkowe. W części praktycznej dzieci będą ryć i malować na glinianych tabliczkach znaki hieroglificzne.

8 sierpnia (wtorek) – Egipski design: Warsztaty poświęcone są kulturze i sztuce starożytnego Egiptu, z którą uczestnicy zapoznają się w pierwszej części zajęć podczas zwiedzania wystawy „Bogowie starożytnego Egiptu”. Zainspirowani obejrzanymi zabytkami, w części warsztatowej na lnianych, ekologicznych torbach będą mogli namalować wzory związane z tematem.

9 sierpnia (środa) – Mumie podróżnicy w czasie: Większości z nas mumie kojarzą się z owiniętymi bandażami ciałami starożytnych Egipcjan. Tymczasem mumie były i do dziś są preparowane na całym świecie. Wiele z nich jest starszych, niż te najbardziej znane – egipskie. Podczas warsztatów dzieci będą zwiedzać wystawę „Bogowie starożytnego Egiptu” i „Peruwiańskie zbiory Władysława Klugera” oraz oglądną pokaz multimedialny. W części praktycznej będą wykonywać mumię oraz sarkofag.

10 sierpnia (czwartek) – Zajęcia ludności w pradziejach: Uczestnicy podczas warsztatów wykonają czynności codzienne naszych przodków. Na miniaturowych krosnach będą mogli tkać zakładki, lepić paciorki imitujące pradziejowe, wykonane ze szkła. Będą mogli samodzielnie mielić zboże na pradziejowych i współczesnych żarnach.

11 sierpnia (piątek) – Jak powstawał stary Kraków – spacer edukacyjny

14 sierpnia (poniedziałek) – Bogowie starożytnego Egiptu – zwiedzanie wystawy

16 sierpnia (środa) – Pradziejowy zwierzyniec: Dzieci dowiedzą się jakie zwierzęta zamieszkiwały nasze tereny, które gatunki zwierząt wymarły, które przetrwały do dnia dzisiejszego oraz czym różnią się od swoich pradziejowych kuzynów. Poznają też ciekawostki związane z ich naturalnym środowiskiem. Podczas części praktycznej dzieci będą lepiły figurki wybranych zwierząt.

17 sierpnia (czwartek) – Strój w dawnych wiekach: Zajęcia związane są z tematyką prehistorycznego i średniowiecznego stroju oraz jego ozdób. Na wystawie „Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski” uczestnicy dowiedzą się jak ubierali się ludzie w dawnych wiekach, poznają materiały z jakich wykonywany był strój, a także dowiedzą się, jakich metod i barwników używano do farbowania tkanin. W części praktycznej uczestnicy będą mogli sami wykonać sakiewkę, którą następnie ozdobią cekinami, koralikami i wstążkami. Szycie sakiewki będzie się odbywać specjalną igłą plastikową przeznaczoną dla dzieci.

18 sierpnia (piątek) – Zajęcia ludności w pradziejach: Uczestnicy podczas warsztatów wykonają czynności codzienne naszych przodków. Na miniaturowych krosnach będą mogli tkać zakładki, lepić paciorki imitujące pradziejowe, wykonane ze szkła. Będą mogli samodzielnie mielić zboże na pradziejowych i współczesnych żarnach.

21 sierpnia  (poniedziałek) – Jak powstawał stary Kraków – spacer edukacyjny

22 sierpnia  (wtorek) – Zagadki archeologii – figurki z Wysp Cykladzkich: Na zajęciach opowiemy o życiu codziennym mieszkańców wysp oraz o ich sztuce, której najbardziej charakterystycznym przejawem są różnorodne rzeźby przedstawiające postacie ludzkie. W części warsztatowej uczestnicy samodzielnie wykonają z gliny figurki inspirowane starożytnymi oryginałami.

23 sierpnia (środa) - Mumie podróżnicy w czasie: Większości z nas mumie kojarzą się z owiniętymi bandażami ciałami starożytnych Egipcjan. Tymczasem mumie były i do dziś są preparowane na całym świecie. Wiele z nich jest starszych, niż te najbardziej znane – egipskie. Podczas warsztatów dzieci będą zwiedzać wystawę „Bogowie starożytnego Egiptu” i „Peruwiańskie zbiory Władysława Klugera” oraz oglądną pokaz multimedialny. W części praktycznej będą wykonywać mumię oraz sarkofag.

24 sierpnia (czwartek) - Zręczni sportowcy , wybitni żeglarze – opowieść o  Minojczykach: Zajęcia będą poświęcone kulturze minojskiej. Uczestnicy będą mogli poznać życie codzienne mieszkańców Krety oraz mity dotyczące tego regionu, a w części praktycznej narysują komiks przedstawiający jedną z wybranych opowieści oraz rozwiążą zagadkę związaną z postacią Minotaura.

25 sierpnia (piątek) – Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski – zwiedzanie wystawy z przewodnikiem

28 sierpnia (poniedziałek) – Z pieniądzem przez wieki: Prowadzący zajęcia opowie kiedy pojawiły się na ziemiach polskich pierwsze pieniądze, jak wyglądały, jak się nazywały oraz jak działał handel, zanim wymyślono pieniądze, a także co dawniej pełniło rolę środka płatniczego.

29 sierpnia (wtorek) – Hieroglify – święte pismo starożytnych Egipcjan: Na wystawie „Bogowie starożytnego Egiptu” dzieci odkryją świat starożytnych Egipcjan poprzez ich pismo obrazkowe. W części praktycznej dzieci będą ryć i malować na glinianych tabliczkach znaki hieroglificzne.

30 sierpnia (środa) – Poznajemy naszych przodków: Jak wyglądał dzień powszedni dawnych mieszkańców Małopolski? Czym się żywili, jak mieszkali, jak się ubierali? Wędrując po stałej ekspozycji w Muzeum, uczestnicy poznają ich sposoby życia, od jaskiń zasiedlanych przez paleolitycznych łowców po budowle średniowiecznego Krakowa. W części warsztatowej uczestnicy będą układać puzzle z wizerunkami przodków.

31 sierpnia (czwartek) – Tajniki zawodu archeologa: Zajęcia mają za zadanie przedstawienie metod pracy archeologa oraz porównanie z warsztatem historyka. Uczestnicy m.in. poznają rodzaje źródeł archeologicznych, metody datowania, etapy postępowania z zabytkiem po wydobyciu go z ziemi oraz aspekty prawne związane z ochroną dziedzictwa archeologicznego w Polsce. Zajęcia odbywają się na wystawie „Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski”.