„Świat, mój świat (o słowackich druciarzach)”

23 stycznia 2018 r. w gmachu głównym Muzeum Archeologicznego w Krakowie (ul. Poselska 3) miał miejsce wernisaż wystawy „Świat, mój świat (o słowackich druciarzach)” sprowadzonej do Krakowa ze Slovenského Národého Múzea w Martine przez Dyrektora Muzeum Archeologicznego dr. hab. Jacka Górskiego we współpracy z Konsulem Generalnym Republiki Słowacji, Panem Ivanem Škorupą.

Gośćmi honorowymi byli m.ni. Konsul Republiki Słowacji w Krakowie – Pan Adrian Kromka, Dyrektor Instytutu Słowackiego w Warszawie - Pan Milan Novotný.

Zgromadzonych powitał Dyrektor Muzeum, dr hab. Jacek Górski, następnie Milan Novotný opowiedział zgromadzonym o kulturze druciarskiej i jej istotności dla kultury europejskiej w XIX i XX wieku.

Następnie głos zabrali kolejno: Pan Konsul Adrian Kromka, który odczytał list dziękczynny od nieobecnego na otwarciu Ivana Škorupy, Konsula Generalnego Republiki Słowacji i Pan Dyrektor Instytutu Milan Novotný, który podkreślił w swoim wystąpieniu wagę tej wystawy dla budowania relacji polsko-słowackich i promowania kultury słowackiej w Polsce oraz podziękował osobom odpowiedzialnym za sprowadzenie i prezentację ekspozycji w Polsce. Na koniec głos zabrała kuratorka wystawy z ramienia muzeum w Martine, Pani dr Ph Daša Ferklová opisując zamysł i historię wystawy oraz jej eksponatów.

[Po zakończeniu oficjalnej części goście zostali zaproszeni do obejrzenia nowej ekspozycji i na poczęstunek, w trakcie którego mogli spróbować słowackich win sprowadzonych specjalnie na to wydarzenie przez Konsula Generalnego, Ivana Škorupe.]

Wystawa jest prezentowana w gmachu głównym Muzeum Archeologicznego w Krakowie (ul. Poselska 3) do dnia 25 marca 2018 r.

 

Organizatorzy:

Muzeum Archeologiczne w Krakowie

Słowackie Muzeum Narodowe w Martinie

Generalny Konsul Republiki Słowacji w Krakowie

Instytut Słowacki w Warszawie

 

Autorka:

PhDr. Daša Ferklová

 

Opracowanie graficzne:

Peter Ďurík

 

Tłumaczenie na j. angielski:

RSDr. Margita Vörösová

 

Realizacja:

Peter Ďurík, Martin

R-design, Ing. Rudolf Hejzlár, Martin

PhDr. Daša Ferklová, SNM Martin

Mgr. Marek Both, SNM Martin

 

Eksponaty:

Słowackie Muzeum Narodowe

Marta Filová, Rosina (okres Žilina)