15. Małopolski Piknik Archeologiczny

„Drogi do niepodległości”

 

Muzeum Archeologiczne w Krakowie zaprasza po raz piętnasty na swoje podwórko, na Małopolski Piknik Archeologiczny.  Nasza cykliczna impreza odbędzie się w Krakowie w ogrodach muzealnych przy ul. Poselskiej 3.

Muzealne, plenerowe spotkania z archeologią (jeszcze wtedy nazywany festynem), po raz pierwszy odbyły się w roku 2001, w zespole dworsko-parkowym w Krakowie Branicach. Ówczesnym celem organizatorów było dotarcie do publiczności, szczególnie tej najmłodszej, która ma inny sposób poznawania świata. Na piknikach korzystano z usług grup rekonstrukcyjnych oraz nielicznych już przedstawicieli ginących zawodów takich jak np. garncarz, bednarz. Jak dotychczas każda edycja poświęcona jest innemu zagadnieniu.

Tegoroczny temat przewodni spotkania w ogrodach muzealnych to „Drogi do niepodległości”. W roku 2018 mija sto lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Historia naszego kraju wielokrotnie była naznaczona okresami, w których zbrojnie broniono naszej wolności i niezależności. W ciągu jednodniowego pikniku nie jesteśmy w stanie przedstawić wszystkich ważnych momentów polskich dziejów. Ograniczymy się do paru etapów historycznych związanych z: powstaniem państwa,  walkami  powstańczych i zakończeniem I wojny światowej. Pomogą nam w tym grupy rekonstrukcyjne, które przedstawią wycinki z naszej historii w sposób prosty a zarazem zrozumiały dla wszystkich widzów. Dla najmłodszych przygotowaliśmy Akademię Młodego Archeologa. To wyjątkowa szkoła dla miłośników archeologii. Pod okiem nauczycieli - specjalistów dzieci zdobywać będą umiejętności potrzebne w wykonywaniu tego trudnego zawodu. Najmłodsi będą mogli też wziąć udział w konkursach z nagrodami. Jednodniową zabawę wzbogaci nastrojowa muzyka.

Zapraszamy 27 maja do ogrodów Muzeum Archeologicznego w Krakowie, ul Poselska 3 w godzinach od 11.00 do 18.00. Bilety wstępu: 5 zł rodzinny, 2 zł indywidualny.

Janusz Bober