Muzeum Archeologiczne w Krakowie

zaprasza na wykład

pt. „Historia pieniądza-początki monety”

który wygłosi Bożena Reyman-Walczak

 

Pojawienie się pieniądza w formie monety, krążka z metalu, określonej wagi, i wartości zagwarantowanej stemplem, zrewolucjonizowało wymianę handlową i funkcjonujące w niej przedmonetarne formy, realizowane w postaci bydła, skór i futer, narzędzi, muszli, ozdób i wielu innych przedmiotów.

Początkowo był to tylko kawałek kruszcu, w postaci kulki, określonej wagi. Około połowy VII p.n.e. wieku zaczęła pojawiać się na nim bita pieczęć, będąca swoistego rodzaju gwarancją wartości tego kruszcu-monety.Kulka kruszcu umieszczona miedzy dwoma stemplami, pod uderzeniem młotem stawała się monetą. Stempel strony głównej – awersu,  umieszczano w kowadle, natomiast stempel strony odwrotnej – rewersu,  był przykładany ręcznie.

Do dziś nie rozstrzygnięto sporu, czy twórcami najstarszych monet byli Grecy z miast nadmorskich- Jonii, Efezu czy Miletu, którzy umieszczali na nich swoje stemple wyobrażające godła, związane z panującym w danym ośrodku kultem. Wynalazek jakim była moneta zaczął się szybko rozprzestrzeniać, gdyż każde państwo chciało realizować własne emisje. Niezależnie od ośrodków w Azji Mniejszej i Grecji powstawał równolegle pieniądz  monetarny w Indiach i w Chinach. Moneta pozostała na długi czas najdoskonalszą postacią pieniądza.

 

Wykład odbędzie się 23 lutego (czwartek) br. o godz. 17.00 w Muzeum Archeologicznym w Krakowie przy ul. Poselskiej 3. Wstęp wolny.