FESTIWAL KULTURY BEZ BARIER W MUZEUM ARCHEOLOGICZNYM W KRAKOWIE

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zajęciach przygotowanych w ramach ogólnopolskiego, „6. Warszawskiego Festiwalu Kultury bez Barier”. Proponujemy różnorodną ofertę warsztatów, zarówno o tematyce egipskiej, jak i pradziejowej,  dla osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu.

 

I. Zajęcia dla osób z niepełnosprawnością wzroku:

 

30.09. (niedziela), godz. 11:00 – 12:30 warsztaty „Zabawy z pradziejową ceramiką”

Zajęcia wprowadzają w tajniki ceramiki pradziejowej. Na wystawie „Pradzieje i wczesne średniowieczne Małopolski” uczestnicy poznają najstarsze metody wykonywania i wypału naczyń oraz obejrzą niektóre z zabytków znalezionych na terenie Małopolski i ich kopie. Zdobytą wiedzę wykorzystają podczas części warsztatowej, wykonując własne gliniane naczynie.

Zajęcia skierowane są do uczniów szkół podstawowych.

 

1.10. (poniedziałek), godz. 12:00 – 13:30 „Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski” – zwiedzanie wystawy z przewodnikiem

Lekcja na wystawie prezentującej najdawniejszą przeszłość zachodniej Małopolski pomiędzy 70 000 lat p.n.e. a rokiem 1300 n.e. Uczestnicy zapoznają się ze zmianami środowiska, sposobami zdobywania pożywienia, osadnictwem, ubiorami, ozdobami, uzbrojeniem, wytwórczością, wymianą, wierzeniami i sztuką. Oprócz zabytków archeologicznych na wystawie znajdują się liczne rekonstrukcje, makiety oraz figury ludzi naturalnej wielkości z różnych epok (możliwość dotykania). Uczestnicy będą również mieli możliwość zapoznania się z kopiami wybranych zabytków.

Zajęcia skierowane są do uczniów klas IV – VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.

 

II. Zajęcia dla osób z niepełnosprawnością słuchu:

 

1.10. (poniedziałek), godz. 10:00 – 11:30, warsztaty „Pradziejowy zwierzyniec”

Zajęcia mają na celu omówienie zwierząt żyjących w epoce kamienia. Na wystawie „Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski” uczestnicy obejrzą modele prehistorycznych zwierząt zamieszkujących tereny dzisiejszej Małopolski i Krakowa. Uczestnicy dowiedzą się, które gatunki wymarły, a które przetrwały do dnia dzisiejszego, czym współczesne osobniki różnią się od swoich pradziejowych kuzynów oraz poznają ciekawostki związane z ich naturalnym środowiskiem. W części praktycznej uczestnicy ulepią z gliny figurki wybranych zwierząt.

Zajęcia będą tłumaczone na Polski Język Migowy.

Zajęcia skierowane są do uczniów przedszkoli oraz klas I – IV szkół podstawowych.

 

2.10. (wtorek), godz. 10:00 – 11:30, warsztaty „Zajęcia ludności w pradziejach”

Uczestnicy warsztatów poznają życie codzienne naszych przodków, ucząc się wykonywać niektóre z ich codziennych czynności. Na miniaturowych krosnach utkają zakładki oraz ulepią paciorki imitujące pradziejowe oryginały wykonane ze szkła.

Zajęcia będą tłumaczone na Polski Język Migowy.

Zajęcia skierowane są do uczniów klas I – IV.

 

2.10. (wtorek), 12:00 – 13:30, warsztaty „Egipski design”

    Warsztaty poświęcone są sztuce mieszkańców starożytnego Egiptu, z którą uczestnicy zapoznają się w pierwszej części zajęć podczas zwiedzania wystawy „Bogowie starożytnego Egiptu”. Zainspirowani obejrzanymi zabytkami, w części warsztatowej na lnianych, ekologicznych torbach namalują wzory związane z tematem – skarabeusza, maskę grobową lub profilowe popiersie królowej Neferetiti.

Zajęcia będą tłumaczone na PJM.

Z uwagi na zaciemnienie panujące na wystawie, proponujemy omówienie tematu w miejscu lepiej oświetlonym, później samodzielne przejście po wystawie i na końcu warsztaty.

Zajęcia skierowane są do uczniów szkół podstawowych.

                                       

4.10. (czwartek), godz. 10:00 – 11:30, warsztaty “Egipski design”                                 

14.10. (niedziela), godz. 11:00 – 12:30, warsztaty „Egipski design”

 

III. Zajęcia dla rodzin:

 

3.10. (środa), godz. 10:00 – 11:30, warsztaty „Uzdrawianie w Egipcie” 

    Uczestnicy dowiedzą się, skąd archeolodzy czerpią informacje o wiedzy medycznej  starożytnych Egipcjan. Oglądając prezentację multimedialną, usłyszą na jakie choroby najczęściej chorowali i jak starożytni medycy potrafili je skutecznie leczyć. Na wystawach dowiedzą się, jakie były przyczyny śmierci  zmumifikowanych zmarłych i jakie informacje o warunkach życia i przyczynach śmierci można uzyskać badając zachowane szczątki.  Na koniec  warsztatów uczestnicy będą mogli wykonać własne woreczki zapachowe oraz, z wykorzystaniem oleju kokosowego i olejków eterycznych, własnej roboty krem.  

7.10. (niedziela), godz. 11:00 – 12:30, warsztaty „Uzdrawianie w Egipcie”

3.10., (środa), godz. 10:00 – 11:30, warsztaty „Historia zapisana w glinie. Zapomniani Sumerowie”

Zajęcia poświęcone są cywilizacji starożytnej Mezopotamii. Na zajęciach uczestnicy poznają historię i zwyczaje oraz zapoznają się z najważniejszymi osiągnięciami Sumerów. Podczas warsztatów nauczą się odciskać znaki pisma klinowego na glinianych tabliczkach oraz wykonywać biżuterię na wzór sumeryjskiej.

 

Koszt zajęć: 5 zł od uczestnika

Czas trwania zajęć: ok. 1,5 godz.

Miejsce: Muzeum Archeologiczne w Krakowie, ul. Poselska 3

Link do strony Festiwalu: http://www.wtkbb.pl/

 

Jeśli wyrażą Państwo chęć udziału w zajęciach, prosimy o zgłoszenia na adres: rezerwacja@ma.krakow.pl lub pod nr telefonu (12) 422 71 00, w. 43.